top of page

ProCreate ile
Başlangıç & Orta Seviye
Dijital İllüstrasyon Programı

Aynı zamanda 4. Geleneksel İllüstrasyon Kulübü Programı da olan bu programı, önceki programın katılımcılarından gelen geri bildirimlerle geliştirip güncelledim. 

 

Hem çizim yapmayı öğrenmek ve pratik yapmak isteyenler, hem de ProCreate kullanmayı öğrenmek ve geliştirmek isteyenler katılabilir.

 

Zoom üzerinden, ayda 4 ders ile ayda bir motivasyon buluşması (her ayın ilk Pazartesi akşamı, o ayki içerikle ilgili seminer ve soru-cevap etkinliği) yapacağız. 

 

Dersler ve motivasyon buluşması kaydedilecek ve 1 yıl boyunca izlenebiliyor olacak. 

 

Her hafta ödev verip, ödevlere tek tek geri bildirim vereceğim.

 

Aylık detaylı programa aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Kayıt için illustrasyonkulubu@belkisaksu.com adresinden koordinatörümüz Özge ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Program

1. Dönem / Ekim, Kasım, Aralık 2023

 

Dersler

4, 11, 18, 25 Ekim

1, 8, 15, 22 Kasım (29 Kasım Çarşamba minik bir mola vereceğiz)

6, 13, 20, 27 Aralık Çarşamba 20:00 - 22:00

Motivasyon buluşmaları (her ayın içeriğiyle ilgili seminer ve soru-cevap etkinliği)

2 Ekim, 6 Kasım, 4 Aralık Pazartesi 20:00 - 22:00

​Toplam 15 gün, 30 saat

*1. dönem için 3 aylık katılım bedeli 6000TL, aylık katılım ücreti 2400TL’dir. Kontenjan durumunu sormak ve kayıt olmak için illustrasyonkulubu@belkisaksu.com adresinden koordinatörümüz Özge ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İlk dönem ana meselemiz gözlem yapma ve gördüklerimizi çizerek aktarma alışkanlığı geliştirmek olacak. Bunu desteklemek için aşağıdaki konuları çalışacağız.

  • Ekim temamız doğa. Gözlem alanımız ve alıştırmalarımızda doğadan ilham almayı pratik edeceğiz. Eskiz almak, çizim yapmak, resim yapmak, illüstrasyon çizmek arasındaki benzerlikler ve farklarla illüstrasyon tarihine yapacağımız genel bakışın ardından hızlı ve yavaş eskiz alma teknikleri ile doku ve desen çalışacağız.

  • Kasım temamız özbakım. Gözlem alanımızı bu ay kendimize yöneltip ‘’hygge’’ felsefesinden ilhamla alıştırmalar yapacağız. Alıştırmalarımızda, önceki ayda öğrendiklerimizin yanında ışık ve ton ile renk teorisi çalışıp gif yapacağız.

  • Aralık temamız iç mekan. Bu ay gözlem alanımız, yaşadığımız çevre olacak. Alıştırmalarımızda, önceki aylarda öğrendiklerimizin yanında, stilize etme ve kompozisyon kurgulama çalışacağız. Bu ayki tüm alıştırmaları, yılbaşı hediyeleri olacak şekilde tasarlayacağız 🙂

 

​Kayıt olmak için şuradan e-posta göndererek koordinatörümüz Özge ile iletişime geçebilirsiniz.


 

2. Dönem / Ocak, Şubat, Mart 2024

* 2. dönem kayıtları Aralık 2023’te açılacaktır.

Dersler

3, 10, 17, 24 Ocak (31 Ocak Çarşamba minik bir mola vereceğiz)

7, 14, 21, 28 Şubat

6, 13, 20, 27 Mart Çarşamba 20:00 - 22:00

Motivasyon buluşmaları (her ayın içeriğiyle ilgili seminer ve soru-cevap etkinliği)

15 Ocak, 5 Şubat, 4 Mart Pazartesi 20:00 - 22:00

​Toplam 15 gün, 30 saat

 

Bu dönem ana meselemiz çizim yapmayı alışkanlık haline getirmek olacak. Bunu desteklemek için aşağıdaki konuları çalışacağız.

  • Ocak temamız başkaları. Gözlem alanımız canlılar olacak. Alıştırmalarda, önceki dönemde öğrendiklerimizi şöyle bir tekrar edip, insan ve hayvan portreleri ile figür çalışacağız.

  • Şubat temamız karakterler. Haliyle, gözlem alanımız da karakterler olacak. Hem tasarlanmış hem gerçek karakterleri inceleyip, çizgi karakter tasarlamayı çalışacağız.

  • Mart temamız hareket. Genel olarak canlılardaki hareketi gözlemleyeceğimiz bu ay, mini animasyon alıştırmalarıyla, illüstrasyonlarımıza hareket katmayı çalışacağız.


 

 

SSS

Orta seviyeyim, hangi programa katılmalıyım?

Çizimlerinizi, deseninizi geliştirmek istiyorsanız başlangıç - orta seviye programı, çizim yapmak konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız orta - ileri seviye programı öneririm. Çok kısa özetleyecek olursam; başka çizimlere bakmadan çizim yapma tecrübeniz yoksa başlangıç - orta seviye, neyin nasıl çizildiği konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız orta - ileri seviye programı tercih edebilirsiniz. Kararsız kalırsanız son yaptığınız birkaç işi gönderin, üzerine konuşalım.

 

Seviyeme uygun olmadığını düşünürsem, programlar arası geçiş yapabilir miyim?

Evet, tabii ki. Diyelim başlangıç - orta seviye programının ikinci dersinden sonra programın sizin için basit olduğunu fark ettiniz, o ayın kalanında orta - ileri seviye dersinin ikincisine katılabilirsiniz. Fakat bu, her ay farklı bir program olarak tasarlandığından, çok önerdiğim bir durum değil. Yine de kendinizi rahat hissetmeniz için elimden geleni yapacağım.

 

ProCreate dışında bir program kullanıyorum. Katılabilir miyim?

Dersleri ProCreate üzerinden anlatacağım. Eğer kullandığınız programa hakimseniz, tabii ki katılabilirsiniz. 

Aklınıza takılan başka bir şey varsa, şuradan e-posta göndererek koordinatörümüz Özge ile iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page